Dlaczego są nazywane krajem paradoksów? Co najbardziej w nich pokochamy? Czy odważymy się zjeść zupę z byczych jąder lub kaczy zarodek?
Nie dowiemy się, jeśli nie pojedziemy:
Ruszamy na Filipiny!
Chcemy zobaczyć Czekoladowe Wzgórza i tarasy ryżowe w Banaue. Zajrzeć do głębokiej jaskini, śpiącego krateru wulkanicznego i przepłynąć podziemną rzekę Puerto Princesa1. Marzy nam się pomieszkać trochę w bahay kubo, pić mleczko kokosowe i wygrzewać się na białych piaskach. Zanurkować z rurką, by zobaczyć rafę koralową i popływać z żółwiem. Chętnie zobaczymy małpożera, wyraka i zaprzyjaźnimy się z manatem. Za to chcielibyśmy uniknąć bliskiego kontaktu z kobrą, krokodylem czy groźnym pająkiem.
….Ale ponad wszystko po prostu pobyć z ludźmi, raczej z dala od kurortów. Mamy w planach uczestniczyć w festiwalu Błotnych Ludzi2 oraz Sinulog skupionym wokół Santo Niño.3 Filipiny są jedynym chrześcijańskim krajem w Azji. Jak im się żyje? Jak wygląda ich wiara? O czym marzą, czego się boją? Czytałam, że Filipińczycy są niezwykle przyjacielskim i beztroskim narodem. Czy tak jest naprawdę? Co sprawia, że są szczęśliwi? Przecież ich kraj narażony jest na fatalne w skutkach fanaberie pogodowe, a niebywałe bogactwo, sąsiaduje ze slumsami.
Jak będę czuła się w tym kraju? Czego mogę się od nich nauczyć?
Oprócz tego wszystkiego mamy pewną misję, o której w następnym wpisie. Póki co jest dużo radości i pozytywnej energii z przygotowań (a mamy ich naprawdę dużo)!
źródła: wikipedia, stock, iamaileen.com
Przypisy:
- Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa został wybrany 11 listopada 2011 roku na nowy siódmy cud natury. ↩
- Festiwal odbywa się w wiosce Bibiclat i upamiętnia wybawienie od żołnierzy japońskich. Podobno w ów dzień modlono się wtedy do Jana Chciciela – patrona wioski. W cudowny sposób spadł ulewny deszcz. Podłoże zamieniło się w błoto, które uniemożliwiło wykonanie egzekucji mężczyzn z wioski. Z radości wszyscy mieszkańcy cieszyli się, tańcząc w błocie przez cały dzień. Do dziś upamiętnia się to wydarzenie. ↩
- Główne obchody odbywają się w Cebu. Festiwal skupia się wokół figurki Santo Niño, która została podarowana Filipińczykom przez Ferdynanda Magellana w 1521 roku. Organizowany jest wielki pochód na cześć figurki. Ludzie przebierają się w kolorowe stroje, grają na bębnach i trąbkach. ↩
7 Odpowiedzi