Jeszcze niepoznane Filipiny

 

Dlaczego są nazywane krajem paradoksów? Co najbardziej w nich pokochamy? Czy odważymy się zjeść zupę z byczych jąder lub kaczy zarodek?
Nie dowiemy się, jeśli nie pojedziemy:

bahay kubo

bahay kubo, źródło: propertyasia.ph

Ruszamy na Filipiny!

Chcemy zobaczyć Czekoladowe Wzgórza i tarasy ryżowe w Banaue. Zajrzeć do głębokiej jaskini, śpiącego krateru wulkanicznego i przepłynąć podziemną rzekę Puerto Princesa1. Marzy nam się pomieszkać trochę w bahay kubo, pić mleczko kokosowe i wygrzewać się na białych piaskach. Zanurkować z rurką, by zobaczyć rafę koralową i popływać z żółwiem. Chętnie zobaczymy małpożera, wyraka i zaprzyjaźnimy się z manatem. Za to chcielibyśmy uniknąć bliskiego kontaktu z kobrą, krokodylem czy groźnym pająkiem.

….Ale ponad wszystko po prostu pobyć z ludźmi, raczej z dala od kurortów. Mamy w planach uczestniczyć w festiwalu Błotnych Ludzi2 oraz Sinulog skupionym wokół Santo Niño.3 Filipiny są jedynym chrześcijańskim krajem w Azji. Jak im się żyje? Jak wygląda ich wiara? O czym marzą, czego się boją? Czytałam, że Filipińczycy są niezwykle przyjacielskim i beztroskim narodem. Czy tak jest naprawdę? Co sprawia, że są szczęśliwi? Przecież ich kraj narażony jest na fatalne w skutkach fanaberie pogodowe, a niebywałe bogactwo, sąsiaduje ze slumsami.

Jak będę czuła się w tym kraju? Czego mogę się od nich nauczyć?

Oprócz tego wszystkiego mamy pewną misję, o której w następnym wpisie. Póki co jest dużo radości i pozytywnej energii z przygotowań (a mamy ich naprawdę dużo)!

 

 • thumb-tarsier
 • islands
 • źródło: iamaileen.com
 • manaty
 • litchi
 • flag_ph

źródła: wikipedia, stock, iamaileen.com


Przypisy:
 1. Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa został wybrany 11 listopada 2011 roku na nowy siódmy cud natury.
 2. Festiwal odbywa się w wiosce Bibiclat i upamiętnia wybawienie od żołnierzy japońskich. Podobno w ów dzień modlono się wtedy do Jana Chciciela – patrona wioski. W cudowny sposób spadł ulewny deszcz. Podłoże zamieniło się w błoto, które uniemożliwiło wykonanie egzekucji mężczyzn z wioski.  Z radości wszyscy mieszkańcy cieszyli się, tańcząc w błocie przez cały dzień. Do dziś upamiętnia się to wydarzenie.
 3. Główne obchody odbywają się w Cebu. Festiwal skupia się wokół figurki Santo Niño, która została podarowana Filipińczykom przez Ferdynanda Magellana w 1521 roku. Organizowany jest wielki pochód na cześć figurki. Ludzie przebierają się w kolorowe stroje, grają na bębnach i trąbkach.

7 Odpowiedzi

 1. Martyna
  Jesteście szaleni i niesamowicie odważni! Powodzenia! ;)
 2. Nigdy jakoś szczególnie nie interesowałam się Filipinami, wiedziałam, że istnieją i tyle :) a teraz trafiam na Waszego bloga...zachwycające zdjęcia, opisy jakichś niezwykłych miejsc i rzeczy, które chcecie zobaczyć, zbadać, mam nadzieję, że rzeczywistość okaże się jeszcze piękniejsza :D powodzenia!!! I czekam na więcej :)
 3. Kasia i Karol
  " Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu. " (P.C.)
 4. Tata Michał i Magda
  Życzymy Wam powodzenia!!! Jesteśmy zachwyceni wyrakami!!! Też chcemy je zobaczyć na własne oczy!!! Tak jak Wy, prowadzą nocny tryb życia, heheh:)
 5. M&M
  Ostatni moment na cytat z lutego.. oto i on "Wschód otwiera nowy rozdział księgi życia." :) Mimo przeciwności i trudności życzymy Wam cierpliwości i wytrwałości w realizacji Marzeń! :* :*
  • Kalulu
   No tak... Filipiny zostają wciąż niepoznane, choć własnie w tym czasie mieliśmy je eksplorować. Macie racje ta sytuacja to być może dla nas nowy wschód. Wszystkim dziękujemy za ciepłe słowa i gorąco pozdrawiamy.
 6. M&M
  marzec: "Tak jak natura budzi się po zimie, tak człowiek powraca do prawd dawno uznanych." Pozdrawiamy Was serdecznie i..odwiedźcie nas koniecznie :)

a Ty co napiszesz?